Skąd się bierze depresja?
Przyczyny depresji bywają bardzo różne - od przewlekłego stresu, po nagłe traumatyczne przeżycia. Niewątpliwie szybkie tempo życia w nowoczesnym społeczeństwie ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego.
Żyjemy bardzo szybko, pracujemy bardzo dużo- często w stresujących warunkach, wielu z nas nie potrafi efektywnie odpoczywać i skutecznie rozładowywać codziennych napięć. Sytuacja ta dotyczy już nie tylko dorosłych osób narażonych na stres w środowisku pracy, ale również dzieci, które coraz częściej już od najmłodszych lat uczestniczą w „wyścigu szczurów”. Rywalizują ze sobą w coraz większym stopniu w szkole, ponadto są bardzo przemęczone przytłaczającą niekiedy ilością lekcji i zajęć dodatkowych, na które uczęszczają.
Ciągłe zmęczenie, przewlekły stres, bardzo nerwowe sytuacje na co dzień, brak umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami- to wszystko jest przyczyną wzmożonej zachorowalności na nerwice i depresje u obu płci i właściwie w każdej grupie wiekowej.
Jakie są objawy depresji?
W przebiegu depresji dochodzi do zaburzeń wydzielania neuroprzekaźników w mózgu. Powoduje to zmiany w zachowaniu, postrzeganiu świata, ale również szereg przykrych dolegliwości fizycznych.
Objawy depresji to między innymi:
- obniżenie nastroju
- płaczliwość
- drażliwość
- nerwowość
- utrata apetytu lub przeciwnie nadmierny apetyt, lub ataki wilczego głodu
- utrata zainteresowania życiem społecznym i kulturalnym
Chorzy przestają utrzymywać regularne kontakty towarzyskie z przyjaciółmi i rodziną, zaniedbują swoje dotychczasowe hobby, niechętnie wychodzą z domu, nic ich nie cieszy.
-zaburzenia snu- nadmierna senność lub bezsenność,
- poczucie niemocy i braku sprawczości w swoim życiu,
- pogłębiająca się bezradność, nawet w obliczu prostych codziennych spraw.
Jeżeli zauważymy u siebie, swojego dziecka, rodzica czy innej osoby z grona rodziny i przyjaciół takie właśnie objawy, nie lekceważmy ich. Warto porozmawiać, spytać co się stało, doradzić skorzystanie z darmowej pomocy psychologa, czy lekarza psychiatry. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest dla osób dotkniętych depresją niezwykle ważne.
Nie bójmy się leczenia. Nadal wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że leczenie depresji to nieprzyjemny pobyt w szpitalu, czy konieczność przyjmowania silnych leków psychotropowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. To wszystko nieprawda. Większość przypadków depresji leczy się ambulatoryjnie, łącząc farmakologię z terapią psychologiczną.
Nowoczesne leki na depresję nie uzależniają i nie wpływają znacząco na komfort życia. Przyjmując je, można normalnie funkcjonować i pracować. Nie bójmy się więc i skorzystajmy z fachowej pomocy. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym krótsze będzie leczenie, a my szybko odzyskamy utraconą radość życia.
W leczeniu i profilaktyce depresji niezwykle istotny jest także tryb życia chorego. Ogromne znaczenie ma zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Dobrym pomysłem jest więc także skorzystanie z porady doświadczonego dietetyka, który pomoże ułożyć zbilansowaną zdrową dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych dla zdrowia fizycznego i psychicznego składników. Z kolei codzienna dawka ruchu- najlepiej na świeżym powietrzu, nie tylko ma istotne znaczenie w zapobieganiu depresji, ale również w jej leczeniu, co zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych na całym świecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz