poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Lek na wiele schorzeń - Ostropest plamisty.

Ostropest plamisty to roślina, która naturalnie pojawia się na południowych rubieżach Europy, w Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce Ostropest plamisty rośnie tylko jako roślina uprawiana na polach i w ich niedalekiej okolicy, jako dzika forma.

Ostropest plamisty zaliczany jest do gatunku roślin astrowatych. Z wyglądu podobny do ostów, które można spotkać na terenie całej Polski. Najważniejszymi cechami ostropestu plamistego są:
  • tęga oraz długa na prawie 200 centymetrów łodyga, która w górnej części się rozgałęzia
  • liście u nasady obejmują łodygę, mają układ eliptyczny i po bokach są wyposażone w kolce- małe kwiaty, które zebrane w koszyczki tworzą duży, fiołkowy kwiatostan.

Ostropest plamisty od dawien dawna wykorzystywany jest w medycynie i kosmetologii. Doskonale leczy w przypadku schorzeń związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Jego uzdrawiające działanie związane jest z występowaniem w nim sporej ilości sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Kosmetyki z ekstraktem z ostropestu plamistego, to przede wszystkim kremy, które dzięki dodatkom otrzymanym z tej rośliny, świetnie nawilżają oraz odbudują naskórek. Ostropest plamisty wykorzystywany jest także w kuchni. Jego liście można z powodzeniem dodawać do rozmaitych posiłków, lub w postaci wysuszonej jako przyprawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz