niedziela, 30 października 2016

5 prostych nawyków, dzięki którym od razu poczujesz się zdrowiej.

Oto pięć prostych sposobów, które warto wprowadzić w swój plan dnia po to, aby na co dzień czuć się lepiej. Pięć prostych zaleceń które sprawią, że każdego ranka po przebudzeniu będziemy czuli się zwarci i gotowi do pracy.


Pij wodę.

 Większość ludzi jest stale odwodniona. Przyjmuje się, że człowiek powinien spożywać około 3 litrów wody na dzień. Wartość ta może się wahać zależnie od masy ciała, wieku, stylu życia czy temperatury. Niepodważalnym jest jednak fakt, że woda odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jest ona katalizatorem energii w naszym ciele, z tego też powodu musimy dostarczać mu wystarczającą ilość płynów, aby jedzenie, które spożywamy bezproblemowo przetworzyć na motywację, siłę woli i gotowość do działania. Picie wody powinno być fundamentem Twojego stylu życia. 

Zadbaj o dobry sen.

 Spędzamy ponad 1/3 życia w łóżku. Warto więc zadbać o jakość i warunki naszego snu. Pierwszą rzeczą na jaką musisz zwrócić uwagę to mrok w pokoju. Mózg odczytuje każdy foton jako sygnał do aktywności umysłowej, z tego też powodu dopiero w absolutnym mroku może wejść na częstotliwości fal delta, w których znajdziemy się w głębokim śnie. Pomocne może być zaopatrzenie się w czarne rolety na okna oraz opaskę na oczy. Ważne są również godziny snu. W momencie, w którym słońce schodzi za horyzont powinieneś przygotowywać swoje ciało i umysł do spania. Nie wykonuj zadań wymagających aktywności fizycznej lub mentalnej bezpośrednio przed snem. Zamiast tego wykonaj ćwiczenia relaksacyjne lub weź gorącą kąpiel.

Oddychaj głęboko.

 Do prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędnym jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości tlenu. Większość ludzi oddycha jedynie klatką piersiową. Organizm, który permanentnie cierpi na niedobór tlenu, ma słabszy system nerwowy, co skutkuje większym poczuciem stresu, brakiem motywacji i podrażnieniem. Każdego dnia zatrzymaj się na chwilę by świadomie wziąć kilka pełnych wdechów. Zyskasz dzięki temu spokój i uważność, które są niezastąpione w drodze do realizacji swoich zadań i celów. 

Medytuj.

 Życie wielu ludzi sprowadza się do jedynie do mechanicznej aktywności bez głębszego zastanowienia się nad sensem swoich działań. Doprowadza to do sytuacji, w której działają jak roboty, a kwestie takie jak zdrowie, dobre samopoczucie, relacje z innymi odchodzą na dalszy plan. Często brakuje nam momentu odpuszczenia. Momentu, w którym „zrestartujemy” nasz system i zweryfikujemy czy nasze życie podąża we właściwym kierunku. Stwierdzenie, że myśli tak na prawdę nie są nasze może wydawać się nadto abstrakcyjne, jednak uważam, że jest dość logiczne. Słyszałeś zapewne stwierdzenie mówiące, że „kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”. Jako dzieci tym bardziej uznajemy zasłyszane opinie na temat świata i siebie jako niepodważalne (szczególnie, gdy są one sformułowane przez osoby dorosłe). W późniejszym życiu, gdy stajemy się zdani tylko na siebie, często widzimy wadliwość systemu i tak na prawdę od nas zależy co z tym zrobimy. Świat oferuje nam możliwość regularnego tłumienia bólu psychicznego, który wynika ze świadomości niewykorzystywania własnego potencjału w postaci alkoholu, narkotyków, telewizji itp. Można jednak wykorzystać narzędzie jakim jest medytacja do wgłębienia się w siebie i zrozumienia w jaki sposób działają nasze myśli, oddzielenia się od nich i zauważenia, że tak na prawdę mają mało wspólnego z tym, kim tak na prawdę jesteśmy. Medytacja jest świetnym narzędziem do oczyszczenia ciągle aktywnego umysłu i zaczynania „od nowa”. Wystarczy, że każdego dnia usiądziesz w wygodnej pozycji i przez 10-20 minut skupisz się na odczuciu „bycia”. Niech myśli biegną swoim własnym strumieniem, nie zatrzymuj ich ani nie próbuj tłumić. Pozwól na naturalny przepływ energii w Twoim ciele, a zauważysz pewien rodzaj wyciszenia. Kreatywność, motywacja, siła woli przychodzi dopiero wtedy, gdy umysł nie stoi nam na przeszkodzie, dlatego praktykuj medytację każdego dnia a szybko zauważysz zmianę. 

Gimnastykuj się.

 Mówi się, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Podpisuję się pod tym i dodam, że działa to w dwie strony. Odpowiednia postawa ciała jest mocno powiązana z działaniem układu kostnego, mięśniowego i oddechowego. W dzisiejszych czasach wiele czynności wykonujemy pochyleni do przodu. Z tego powodu nasz system nerwowy „zapamiętuje” ułożenie naszego ciała, które permanentnie pozostaje w takiej pozycji. Następstwa wynikające z tego faktu mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Wśród nich należy wymienić np. zapadanie się klatki piersiowej, które prowadzi do nieprawidłowego oddychania, osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup i wiele innych. Regularnie wykonywanie ćwiczenia są w stanie zapobiec tym wszystkim dolegliwościom i zagwarantują sprawne stawy na długi czas. Wystarczy poświecić na nie kilka minut, a rezultaty będą odczuwalne nawet po kilku dniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz